اخبار

گلوبال فایر پاور: قدرت نظامی ایران بالاتر از اسراییل

با انتشار تازه ترین لیست قدرت ارتش های جهان توسط موسسه معتبر گلوبال فایر پاور Global Firepower که اصلی ترین نهاد آماری دنیا در این زمینه محسوب می شود، قدرت 135 ارتش در جهان در سال 2019 به ترتیب اعلام شدند.

طبق جدیدترین رده‌بندی شاخص قدرت نظامی گلوبال فایرپاور Global Firepower، قدرت نظامی اسرائیل با اختصاص جایگاه هفدهم بازهم همچنان جایگاه پایین‌تری نسبت به ایران دارد. این در حالی است که ایران به خصوص در سالهای اخیر تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار داشته و برعکس آن اسراییل از قوی ترین و بیشترین و گشترده ترین حمایت های آمریکا و دیگر قدرت های جهانی برخوردار بوده است

این شگفتی و حیرت آنچنان شدید بوده که حتی روزنامه جروزالم‌پست چاپ اسراییل نوشت:

«شاید نکته شگفت‌انگیز در این شاخص آن است که علیرغم فشارهای بین‌المللی و تحریم علیه جمهوری اسلامی، اسرائیل برای دومین سال متوالی پایین‌تر از ایران، این دشمن منطقه‌ای، قرار گرفته است.»

طبق رده‌بندی گلوبال فایرپاور، ایران امسال در جایگاه چهاردهم قرار دارد. این علیرغم این واقعیت است که گلوبال فایرپاور، بودجه دفاعی اسرائیل را ۱۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برآورد می کند که در میان ۲۰ کشور اول، مبلغی چشمگیر است. این در حالی است که بودجه دفاعی ایران، 4 میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

بنا بر داده‌های گلوبال فایرپاور، بیشتر جمعیت اسرائیل یا در شاخه‌های مختلف نیروهای مسلح این کشور در حال خدمت‌اند و یا نیروی ذخیره‌اند. در حالی که در ایران، تنها ۱/۱ درصد کل جمعیت به نوعی در نیروهای مسلح کشور در حال خدمت‌اند.

رده‌بندی گلوبال فایرپاور بر اساس ۵۵ فاکتور از جمله ثبات اقتصادی است که به نوشته جروزالم‌پست، رتبه ۱۴ را برای ایران «شگفت‌انگیزتر» می‌کند. ایران از زمان خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌ها، وضعیت اقتصادی شکننده‌ای را تجربه کرده است.

گالیله بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن