اخبار

ونیز، جشنواره فیلم یا اداره اجرای احکام دادگاههای آمریکا ؟!

 هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز که از چهارشنبه 6 شهریور در این شهر آبی ایتالیا آغاز شد،جدیدترین ساخته «هیرکازو کورئیدا»کارگردان مطرح ژاپنی که سال گذشته با فیلم «دله دزدان فروشگاه»توانست نخل طلای کن را از آن خود کند، با فیلم جدیدش به نام حقیقت و با بازی «ژولیت بینوش» و «کاترین دنوو» در کنار «اتان هاوک» فیلم افتتاحیه این دوره از جشنواره بود که البته با استقبال چندانی از سوی منتقدان مواجه نشد.

از جمله فیلم های مهم دیگر این دوره از جشنواره ونیز می توان به «جوکر» به کارگردانی «تاد فیلیپس» با بازی «خواکین فینیکس» ، «به سوی ستارگان» ساخته «جیمز گری» و با حضور «برد پیت»، «رختشورخانه» جدیدترین فیلم «استیون سودربرگ» با نقش‌آفرینی «مریل استریپ»، «گری اولدمن»و «آنتونیو باندراس» و «شبکه زنبور» به کارگردانی «اولیویه آسایاس»اشاره کرد.

اما یکی از مهمترین فیلم های این دوره از جشنواره فیلم ونیز، فیلمی به نام “یک افسر و یک جاسوس” ساخته رومن پولانسکی است که از امیدهای شیر طلاییهم محسوب می شود اما جشنواره نتوانست این کارگردان برجسته را در کنار نمایش اثرش در بخش مسابقه اصلی، بپذیرد.

رومن پولانسکی، فیلمساز لهستانی- فرانسوی که در این فیلم به ماجرای قدیمی اتهام جاسوسی دریفوس یهودی پرداخته، نتوانست برای نمایش فیلمش در ونیز حضور پیدا کند و در صورتی که جایزه ای هم نصیبش شود باز هم نمی تواند برای دریافت این جایزه به ونیز برود. همچنانکه در سال 2003 نیز نتوانست برای دریافت اسکار بهترین کارگردانی به خاطر فیلم “پیانیست” به آمریکا برود.

دلیل این عدم حضور، حکمی است که دادگاه ایالات متحده آمریکا حدود 42 سال پیش برای پولانسکی به دلیل یک عمل ضد اخلاقی صادر کرده و با آنکه شاکی پرونده از شکایت خود صرف نظر نموده اما حکم دادگاه آمریکا نه تنها در این کشور مشمول مرور زمان نشده بلکه در کشورهای هم پیمان آمریکا نیز هنوز به قوت خود باقی است. چنانچه در سال 2009 وقتی رومن پولانسکی در جشنواره فیلم زوریخ در سوییس شرکت کرده بود به درخواست دادگستری آمریکا در سوییس بازداشت شد تا تحویل مقامات آمریکایی شود و حتی پس از دو ماه زندانی، بیش از شش ماه  نیز در خانه ای حبس بود اما در نهایت به دلیل اعتراضات مختلف ناگزیر از آزادی اش شدند.

پیش از شروع جشنواره ونیز هم برخی مسئولین و اعضای هیئت داوران این جشنواره از انتخاب فیلم پولانسکی پشیمان و حتی نسبت به حضور وی در ونیز ابراز نگرانی می کردند از جمله لوکرسیا مارتل، کارگردان زن آرژانتینی و رییس هیئت داوران ونیز در نشست خبری این جشنواره با اعلام اینکه از انتخاب فیلم پولانسکی در این جشنواره “بسیار ناراحت” است در ادامه گفت که در شب نمایش این فیلم که جمعه 30 اوت خواهد بود، شرکت نخواهد کرد.

اما نکته قابل تامل آنکه همین جشنواره ونیز در سال 1389 که جعفر پناهی به دلیل حضور فعال در فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 در دادگاه ایران محکوم شناخته شده بود،را به این جشنواره دعوت کرد، مراسم تجلیل برایش برپا ساخت و حتی کارگاه آموزشی برای او تدارک دید در حالی که به تازگی حکم محکومیتش صادر شده بود! جشنواره ای که حالا پس از گذشت 42 سال از محکومیت یک فیلمساز در دادگاههای آمریکا به عنوان ضابط قضایی آمریکاییان عمل می کند!! یعنی یک جشنواره ظاهرا هنری در واقع به محل اجرای احکام آمریکایی بدل شده است!!

گفتنی است یکی از دلائل عدم حضور رومن پولانسکی در جشنواره ونیز، ترس وی از این بود که توسط مسئولان این جشنواره یا مقامات ایتالیایی تحویل آمریکایی ها شود!!!

گالیله بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن