اخبار

نقش امام سجاد (ع) در شکل گیری تمدن اسلامی

اگرچه قیام عاشورا و حماسه حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و یاران پاکباز ایشان در محرم سال 61 هجری ، یکی از مهمترین و محوری ترین ابعاد بنیادین تمدن اسلامی محسوب می شود که این تمدن را بر پایه های آزادگی و عزت و شهادت طلبی و مفهوم صحیح امر به معروف و نهی از منکر در ابعاد اجتماعی و سیاسی استوار می سازد و اگرچه درسی که سالار شهیدان تاریخ به بشریت داد ، یکی از عظیمترین آموزه های یک تمدن الهی است اما اولین حلقه های تعلیم و تعلم دینی /علمی پس از عاشورا را حضرت امام سجاد (علیه السلام) در شرایط بسیار خفقان بار در حوزه علمیه مدینه برپا ساختند. گفته می شود که 173 تن از طالبان علم و فضیلت در جلسات درس و بحث و فحص ایشان حاضر شده و از فضایل علمی و اخلاقی و تعلیمات ایشان بهره ها بردند.

حضرت امام سجاد (علیه السلام) بخشی از تعالیم عالیه خودشان را درقالب ادعیه به جامعه اسلامی عرضه داشتند که تحت عنوان “صحیفه سجادیه” به شکل مجموعه ای گردآوری شد. مجموعه ای از معارف و علوم الهی و دینی در قالب ادعیه ، نوع جدیدی از آموزش و تعلیم برای جامعه اسلامی بود که بیش از هر چیز درس چگونه زیستن را برای مسلمانان در شرایط حاکمیت طاغوت به همراه داشت.

مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله خامنه ای در سلسله سخنرانی هایشان به تاریخ آذرماه 1353 در مسجد جاوید تهران و در ایام شهادت حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) در باره دوران امامت حضرت امام سجاد (علیه السلام) فرمودند:

“…در مجموع، دوران زندگی امام سجاد (علیه السلام) با فعالیتی آرام و زیر پرده و در جهت سازندگی افراد صالح و قوام بخشیدن به طرز فکر شیعی در ذهن پیروان و مبارزه با تحریف ها و …در واقع گام نخستین در راه آرمان تشیع یعنی تحقق دادن به نظام اسلامی و ایجاد حکومت علوی به وسیله آن حضرت برداشته شده است…”

گالیله بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن