اخبار

افسرده ترین مردم جهان در کدام کشورها هستند؟

 به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی

 

شرح عکس: نقشه میزان خودکشی در کشورهای جهان که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) ترسیم شده

 

آمارهای متعددی معمولا منتشر می شود که مثلا عصبانی ترین مردم دنیا و خشونت بارترین آدم های جهان و …. به کدام کشورها تعلق دارند که اغلب هم در تبلیغات یک سری رسانه های زنجیره ای آن طرف و این طرف آب، این مردم ایران هستند که همواره مقام اول را به خود اختصاص می دهند! و البته این خیلی باعث تعجب و شگفتی است که اگرچه اوضاع اقتصادی آنچنان روبراه نیست و گرانی و تورم بیداد می کند و بی لیاقتی برخی مسئولین و رانت خواری ها و اختلاس ها و حقوق های نجومی و … هم باعث عصبانیت شده اما همچنان مردم روحیه خوبی دارند، هنوز هم حتی در سخت ترین لحظات بیشترین پیامک های طنز و جوک توسط همین مردم فرستاده می شود و هنوز هم با یکی دو روز تعطیلی، بار و بندیل ها بسته می شود و حتی اگر جایی هم برای اقامت پیش بینی نشده باشد، با انواع و اقسام وسیله روانه سفر می شوند. هنوز هم دورهمی ها به مناسبت های مختلف برقرار است به جز در مواقع و هنگامه عزای اهل بیت (علیهم السلام) بساط سور و ساط و جشن و عروسی و تولد و … برپاست. جالب است با یک مسافرت کوتاه به اروپا هم می توان تفاوت فضای گرم و صمیمی و پرحرارت اینجا را با فضای سرد و خاکستری و غریب شهرهای اروپایی مثل برلین دریافت. همین فیلم مستند “در جستجوی فریده” که امسال برای اسکار انتخاب شد، اگرچه با رویکرد نه چندان اینجایی ساخته شده اما به نظرم به خوبی تفاوت این دو فضا را نشان داده اند.

حالا چگونه می شود، این مردم گرم و صمیمی و پرشور و نشاط، افسرده ترین و عصبانی ترین و خشونت بارترین مردم باشند و آن آدم های سرد و یخ و خشک که حالا در یک قلمش در آمریکا سالانه بیش از 50 هزار تن از مردم خودشان را با گلوله می کشند، سرحال ترین افراد باشند؟!!

واقعیت این نیست، یعنی آمارهای رسمی موسسات معتبری همچون سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان بین المللی توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) چنین حکایت نمی کند:

سازمان بین المللی توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) در تحلیل افسرده ترین ملت های جهان به 2 پارامتر مصرف قرص های ضد افسردگی و آمار خودکشی توجه داشته و به نتایج زیر دست پیدا می کند:

این سازمان در سال ۲۰۱۷ آماری را منتشر کرده که در آن ۲۹ کشور را از نظر مصرف دارو‌های ضدافسردگی با یکدیگر مقایسه کرده است.در صدر این جدول، ایسلند قرار دارد، سپس استرالیا، پرتغال، انگلیس سوئد، کانادا، دانمارک و آمریکا بیشترین مصرف داروهای ضدافسردگی را دارند. جالب است بدانید در ایالات متحده سوپر مارکت‌ها نیز قرص‌های ضدافسردگی می‌فروشند.

از نظر بیشترین آمار خودکشی (که نقشه جهانی را در همین صفحه ملاحظه می فرمایید) براساس آنچه سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2017 منتشر ساخت، کره جنوبی بیشترین میزان خودکشی را در میان کشورهای جهان داراست و سپس کشورهای آلمان، فرانسه، فنلاند، استرالیا، کانادا، آمریکا، انگلیس، نروژ، سوئد، ژاپن و … و همانطور که مشاهده می‌شود این کشورها اغلب با رنگ های قرمز و نارنجی مشخص شده اند که رده های اول و دوم به لحاظ خودکشی محسوب شده و رده سوم کشورهایی هستند که با رنگ زرد پررنگ تمایز پیدا کرده اند. و بالاخره کشورهایی که با رنگ زرد کم رنگ نشان داده شده اند، دارای کمترین میزان خودکشی نسبت به دیگر کشورهای جهان هستند که ایران و گروهی از کشورهای اسلامی در زمره همین ممالک به شمار می آیند.

یعنی ایران هم به لحاظ میزان استفاده از قرص ضد افسردگی و هم از جهت میزان خودکشی در انتهای جدول قرار دارد. ضمن اینکه در شاخص هایی مانند ورزش هم که نشانگر میزان نشاط و سرزندگی ملت هاست،  پیشرفت های چشمگیر سالهای اخیر ایران در رشته های مختلف ورزشی آمارهای فوق را تایید می کند.

پس چگونه می شود ایرانی ها افسرده ترین مردم جهان باشند؟!!

گالیله بلاگ

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن